Úvodní stránka > Reference > Cedrová fasáda a terasy z Accoyi na horské chatě v Krkonoších

Cedrová fasáda a terasy z Accoyi na horské chatě v Krkonoších

Popis a fotogalerie

Projekt získal ocenění Realizace roku 2022 magazínu Domo

Špičková kvalita materiálů, precizní řemeslná práce a minimalistický design citlivě zasazený do krásné krajiny českých hor. To je horská chata s fasádou ze západního červeného cedru, terasou z Accoyi a prvky z přírodního kamene, vše doplněno velkými prosklenými plochami pro nerušený výhled do krajiny.

REALIZACE
Rodinná horská chata, Krkonoše Realizováno 350 m² fasádních profilů z cedru a položeno 60 m² moderních terasových prknen z Accoyi na balkony a terasu

FASÁDA
Západní červený cedr, klasický profil V, 19 x 145 mm, kvalita A/B Clear, bez nátěru

DŘEVĚNÁ PRKNA
Modifikované dřevo Accoya, velikost 25 x 190 mm, hladké provedení, FSC certifikace.

DOPLŇKY MONTÁŽE PRKEN ACCOYA
Podkladové hranoly ALU, velikost 30 x 60 mm, nerezové sponky Fixin Group DILA 2 (22 mm) pro zbitý spoj prken, terasové terče

POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Ciranova, transparentní

České a moravské hory jsou v posledních letech právem v hledáčku řady milovníků přírody, kteří dříve upřednostňovali zahraniční destinace. Přibývají nové apartmány, horské chaty a penziony, množství starších budov prochází nákladnou rekonstrukcí.

V řadě případů se jedná o velmi citlivě koncipované stavby či rekonstrukce, které respektují krajinu. Použité materiály ctí historii a původní funkci byť v moderním pojetí dnešní architektury. Ne jinak tomu bylo i u novostavby rodinné horské chaty.

Budova je velmi ohleduplně zasazená do krásného prostředí Krkonoš. Celý projekt je harmonickým spojením přírodních materiálů, které mají v krajině svůj původ a současně plní svoji funkci v klimaticky náročném prostředí hor.

Vhodně zvolené materiály jsou podpořeny precizním řemeslným zpracováním a důrazem na každý detail. Majitelé si pro fasádu celého domu vybrali cedr. Západní červený cedr je extrémně trvanlivá dřevina, která i při minimální údržbě slouží po mnoho let bez viditelných známek stárnutí.

Cedr je dřevina ceněná nejen pro svůj nádherný vzhled a kresbu, ale i vlastnosti. Je houževnatý, má nízkou hmotnost, výborné izolační schopnosti a rozměrovou stabilitu. Cedr je použitý i v podbití zapuštěných balkonů.

Na pochozí části balkonů a u vstupu do domu je použito modifikované dřevo Accoya. Pod touto ochrannou známkou se metodou acetylace borovice montereyské (Pinus Radiata) vyrábí vysoce trvanlivé dřevo. Jedná se o chemickou modifikaci dřeva bez použití biocidních látek. Výsledkem je dřevo s mimořádnými vlastnostmi, jako je rozměrová stálost a odolnost, s garancí životnosti minimálně 25 let. Accoya má hustotu cca 520 kg/m³ a prkna jsou vysušena na vlhkost 5 – 6 %.

Minimalistický design s důrazem na kvalitu použitých materiálů a jejich zpracování dal vzniknout prostoru, který souzní s krásnou okolní krajinou, je zdrojem klidu a energie. Inspirujte se touto zdařilou realizací, kde hlavní slovo měl smysl pro detail, prémiové materiály a komfort bydlení.

© 2022 ASKO a.s. Všechna práva vyhrazena.